Ordzovany

Stará obec v severovýchodne od mesta Spišské Podhradie. Prvýkrát sa spomína v roku 1260. Svojou polohou je predurčená na pestovanie vidieckej turistiky. V obci  sú vo veľkom počte zachované ľudové domy s hospodárskymi stavbami.

Kostol s opevnením je zasvätený sv. Antonovi Pustovníkovipôvodne ranogotický, bol postavený v polovici 13.storočia a prestavaný bol v 17. storočí. Pri poslednej oprave strechy v roku 2000 obyvatelia našli mosadznú krabičku, v ktorej boli 3 kovové mince - z roku 1812, 1868 a z roku 1906. To sú predpokladané roky opráv strechy. Obyvatelia obce tam pridali desaťkorunáčku z roku 2000 a k tomu krátky text o priebehu opravy kostola.

Pôvodné zvony, z ktorých najstarší bol z roku 1633, boli zhabané počas I. svetovej vojny. V súčasnosti sa vo veži kostola nachádzajú  3 zvony - malý,  stredný z roku 1922 s hmotnosťou 245 kg a obrazom sv. Antona. Na zvone je nápis "S. Antoni ora pro nobis!". Veľký zvon má hmotnosť 451 kg, je na ňom obraz Panny Márie s dieťaťom. Zvon je z roku 1926.

Možnosti pešej turistiky a cykloturistiky poskytujú neďaleké Levočské vrchy bohaté na lesné plody. Neďaleko obce je značkovaná cykloturistická trasa. Príroda v okolí obce prekvapí návštevníkov svojou zachovanou krásou. V  lesoch žije vysoká zver, srnce, diviaky ako aj dravce - rys, vlk.